menu

Wystawa H. Jasionowskiego "Bezkrwawe łowy na Mazurach" (GALERIA)

2016-08-24 09:01:19 (ost. akt: 2016-09-08 11:23:45)

Zapraszamy do MDK Szczytno na wystawę fotografii Huberta Jasionowskiego pt. "Bezkrwawe łowy na mazurach".

Autor o sobie:
Od zawsze, jak sięgam pamięcią, aparat fotograficzny towarzyszył mi w moim codziennym życiu. Fotografią przyrodniczą zajmuję się od ponad 40-tu lat.
Tematem moich fotografii zawsze była - i jest – przyroda, Mgliste poranki, zachody słońca, dzikie zwierzęta. Szczególną sympatią darzę jednak ptaki.
Dużo czasu poświęcam obserwowaniu i dokumentowaniu okazów fauny i flory. Moje umiłowane tereny fotograficznych bezkrwawych łowów to Mazury, a szczególności Puszcza Piska i jej obrzeża. Teraz, kiedy jestem na emeryturze mogę swój czas w pełni poświęcić temu, co jest moją życiową pasją, sposobem na odpoczynek i ucieczką od tej zwariowanej cywilizacji. Ciągle odkrywam i poznaję tajemnice przyrody z aparatem w ręku.
Przez wiele lat to, co uwieczniłem na błonie fotograficznej a obecnie na kartach pamięci – było i jest dla mnie zatrzymaniem chwili, przeżyć i emocji, a niejednokrotnie jedynym wspomnieniem tego, czego już nie ma – najczęściej przez ludzką głupotę i bezmyślność – niestety. Właśnie wtedy doceniam ogromną wartość dokumentalną zdjęć i coraz częściej z łezką w oku wspominam jak na Mazurach kiedyś było pięknie, panowała taka cisza, rosły i szumiały stare bory i lasy…
Fotografując moje ukochane Mazury, przeszedłem i przejechałem wiele kilometrów, przeżyłem mnóstwo różnych przygód, a wszystko po to, by ocalić od zapomnienia to, co nieodwracalnie się zmienia i ginie, a także w poszukiwaniu tego jedynego w swoim rodzaju „życiowego ujęcia”.
Moja życiowa pasja jest bardzo emocjonująca, ale i trudna, bo wymaga ogromnej wytrwałości i cierpliwości.
Hubert Jasionowski

Osiągnięcia
1991 – wyróżnienie w konkursie fotograficznym o tematyce przyrodniczo-łowieckiej w Budapeszcie za pracę „Na tropach”.
1998 – wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej Foto-Eko „Przyroda poza terenami chronionymi” w Poznaniu za pracę „Jastrząb i jego ofiara”.
1999 – I Miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej Foto-Eko w Poznaniu za pracę „Muchołówka – lekkość owada”.
2000 – srebrny medal na Fotograficznych Mistrzostwach Polski w Warszawie, w kategorii Fotografii Przyrodniczej za pracę „Pokarm darem życia”.
2001 – wyróżnienie w Fotograficznych Mistrzostwach Polski w Warszawie, w kategorii Fotografii Przyrodniczej za pracę „Gęgawa na starcie”.
2001 – wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Wildttiere” organizowanym przez CIC w Paryżu.
2001 – II Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Cztery Pory Roku” w Karlinie za pracę „Trzciny o zachodzie słońca”.
2001 – wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Foto-Eko w Poznaniu za pracę „Czaple”.
2001 – I Miejsce w Konkursie Fotograficznym Łowcy Polskiego im. Wł. Puchalskiego w Warszawie, w kategorii „Ruch” i III miejsce w kategorii „Piękno”.
2003 - I Miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej w Warszawie patronowanym przez FOCUS za pracę „Nauka latania”.
2003 – zakwalifikowanie się do ćwierćfinału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Łowy z kamerą” organizowanym przez CIC w Paryżu i udział w wystawie pokonkursowej w Paryżu i w Helsinkach.
2003 – I Miejsce w VIII Przeglądzie Fotografii Polskiej i Krajów Nadbałtyckich „Złota Muszla” w Koszalinie w kategorii „Przyroda” za pracę „Ptaki fenomenem w królestwie zwierząt”.
2004 – II Nagroda „Srebrne Szkło” w kategorii „Fauna i flora” w Otwartych Mistrzostwach Warmii i Mazur w Olsztynie za pracę „Zwiastun Wiosny”.

Hubert Jasionowski jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF. Od 10 lat współpracuje z takimi czasopismami jak: „Myśliwiec”, „Przyroda Polski’, „Parki Narodowe”, „Natura”, oraz zagranicznymi: „Wild Und Hund”, „Die Pirsch”, „Jäger” (Niemcy), „The Field” (Wielka Brytania), „Jag Jurnalen” (Szwecja), „La Chasse” (Francja), i „Jagd Fiskeri” (Dania).
  • Pracownia tańca
  • Pracownia Muzyki Folkowej
  • Pracownia Rycerska
  • Pracownia plastyczna
  • Pracownia rzeźby