menu

Wystawa malarstwa i rysunku Jana Kokoryna (GALERIA)

2016-04-25 13:03:38 (ost. akt: 2016-05-10 14:23:46)

Serdecznie zapraszamy, w czwartek, 5 maja, do Miejskiego Domu Kultury na wystawę malarstwa i rysunku Jana Kokoryna. Inauguracja o godz. 18.00.

Jan Kokoryn - artysta związany ze Szczytnem od 1945 roku. Tworzy nieprzerwanie od 65 lat. Pomimo tego, że 2015 roku świętował swoje 80 urodziny, cały czas jest bardzo aktywnym twórcą. Wykorzystuje różne techniki. uprawia malarstwo olejne, akrylowe, akwarelę, używa tuszu, piórka.

Maluje krajobrazy, martwe natury, akty, portrety, zwierzęta, marynistykę. Zajmuje się również pisarstwem. Artystę interesują mity i symbole kultury. Napisał m.in. książki "Kruk", "Dionizos"oraz dwa tomy ilustrowanej rozprawy "Diabeł w mitach i legendach".

Pod koniec lat 50-tych pracował w Powiatowym Domu Kultury w Szczytnie, gdzie prowadził pracownię modelarską i zajmował się ilustracją. Pełnił również funkcję kierownika sekcji malarskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie.

Jest autorem projektu sztandaru i insygnia Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

W latach 1976-1996 uczył plastyki w Liceum Ogólnokształcącym i. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Artysta wykonał cykl wielkoformatowych rysunków o tematyce zwierzęcej na potrzeby Muzeum Przyrodniczego w Olsztynie, które do dziś są częścią stałej ekspozycji placówki.

Prace Jana Kokoryna znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych.

Prywatnie ojciec i dziadek plastycznie uzdolnionych pokoleń - syn Krzysztof Filip, córka Olgai wnuczka Weronika, zajmują się malarstwem.

  • Pracownia tańca
  • Pracownia Rycerska
  • Pracownia plastyczna
  • Pracownia rzeźby