menu

Wystawa poplenerowa SPYCHOWO 2015

2016-02-12 13:28:07 (ost. akt: 2016-02-29 09:11:47)

Zapraszamy na wystawę poplenerową SPYCHOWO 2015 do galerii Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, ul. Polska 12.
„LAS - FABRYKA DOSKONAŁA” to temat przewodni tegorocznego pleneru. Las dostarcza nam wielu dóbr: grzybów, jagód, drewna, jest miejscem wypoczynku i relaksu...a przy tym wszystkim, jak gdyby przy okazji, produkuje tlen którym oddychamy.

Plenery malarskie w Spychowie odbywają się od wielu lat. W 2002 roku na zaproszenie leśników przybyła tu pierwsza grupa twórców, którzy szukając natchnienia wśród spychowskiej przyrody tworzyli malarskie dzieła.

Od tamtej pory plenery malarskie wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu. Biorą w nich udział zarówno uznani twórcy, wykładowy i doktoranci akademii sztuk pięknych, osoby profesjonalnie zajmujące się malarstwem jak i artyści amatorzy różnych zawodów malujący hobbistycznie. W takim towarzystwie wszyscy uczą się od siebie nawzajem i to nie tylko amatorzy od profesjonalnych twórców a bardzo często na odwrót.

W tegorocznym plenerze wzięła udział 11-sto osobowa grupa twórców min z Łodzi, Olsztyna, Mikołajek, Szczytna. Przyjechali oni na półtora tygodnia do miejscowości Faryny i tworzyli, tworzyli, tworzyli…..

Podczas wycieczek do lasu twórcy poznali nie tylko urokliwe zakątki leśne ale również powierzchnie typowo gospodarcze. Różnorodność oglądanych krajobrazów widać na obrazach. Urozmaiceniem pleneru było wykorzystanie techniki batiku. Polega ona na malowaniu woskiem tkaniny oraz barwieniu jest w kolejnych barwnikach – miejsca zamalowane woskiem pozostają nie zabarwione. Spękany wosk tworzy często ciekawe zaskakujące efekty. Uczestniczka pleneru Anna Zaborowska tworzy tą technika od wielu lat dzięki czemu inni uczestnicy mogli skorzystać z jej doświadczenia.

UCZESTNICY PLENERU:
1. Aleksandra Żabińska
2. Anna Zaborowska
3. Bartosz Sobolewski
4. Dorota Kramer
5. Jadwiga Jakubiec
6. Kazimierz Nurczyk
7. Joanna Golon
8. Sławomir Jacek Siciński
9. Michał Matysiak
10. Leszek Mierzejewski
11. Urszula Dyl-Nadolna


Warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnością są nieodłącznym elementem plenerów. Grzechem marnotrawstwa byłoby nie wykorzystać obecności tak wielu ciekawych ludzi w niewielkiej miejscowości jaką jest Spychowo. W tym roku warsztaty odbyły się zarówno w Spychowie jak i w Farynach gdzie twórcy byli zakwaterowani. Podczas warsztatów można było poznać technikę batiku czyli malarstwa na tkaninie z wykorzystaniem gorącego wosku i barwników do tkanin. W warsztatach wzięły udział miejscowe dzieci i młodzież oraz goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie.
  • Pracownia tańca
  • Pracownia Muzyki Folkowej
  • Pracownia Rycerska
  • Pracownia plastyczna
  • Pracownia rzeźby