menu

Spektakl "Khetane, czyli wspólnie"

2019-10-16 09:46:29 (ost. akt: 2019-10-16 10:00:47)

Zapraszamy na spektakl Fundacji Art Junction pt. "Khetane, czyli wspólnie", który odbędzie się 27 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej MDK Szczytno.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie MDK Szczytno, pn. - pt. w godz. 08:30 - 15:30, tel. 89 676 09 00. Ilość miejsc ograniczona.

Spektakl Fundacji Art Junction narodził się w wyniku szeregu pytań, jakie towarzyszyły spotkaniu ze Stowarzyszeniem Kultury Romskiej „Hitano”. Jak ma się do rzeczywistości romantyczny obraz taborowych Cyganów i ten kryminalizujący ubogich migrantów z Rumunii? Co o tym myślą sami Romowie, którzy w Polsce mieszkają od pokoleń, a w Olsztynie od czasu Wielkiego Postoju? Czy i czym różni się najmłodsze pokolenie od Romów pamiętających czasy wędrówki? Jaki wpływ na tradycję ma edukacja szkolna? Jak ma się tożsamość romska do identyfikacji z polskością?

Kiedy okazało się, że wielu mieszkańców Olsztyna nie zna swoich romskich sąsiadów i nigdy z nimi nie rozmawiało, postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, w której możliwe byłoby spotkanie, pomocne w zrozumieniu kultury romskiej, pełnej stereotypów i tabu. Romów zawsze nam ktoś tłumaczy, byli i są dla nas obcy, egzotyczni, schowani za kolorowymi strojami, wędrownymi wozami, wyciągniętą ręką. A co, kiedy spojrzymy sobie w oczy? Zapraszamy do rozmowy i do wspólnego stołu…

Spektakl powstał z dotacji programu Kultura Dostępna MKiDN, pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Scenariusz: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Barbara Prądzyńska

Reżyseria: Barbara Prądzyńska

Konsultacje merytoryczne: Barbara Berezowska, Weronika Fibich, Andrzej Grzymała-Kazłowski

Scenografia: Iza Kolka

Teatr cieni: Iwona Sojka

Wideo: Michał Kupisz

Muzyka: Adam Fedorowicz, Bartosz Fedorowicz, Stefan Głowacki, Grzegorz Parczewski

Występują: Brygida Bilicka, Romana Głowacka, Emiliana Głowacka, Nikola Grabowska, Nela Grabowska, Dorian Głowacki, Kasian Głowacki, Abracham Paczkowski
  • Pracownia tańca
  • Pracownia Rycerska
  • Pracownia plastyczna
  • Pracownia rzeźby