menu

Pasymskie Zaułki Tradycji i Kultury 2019

2019-08-05 12:04:16 (ost. akt: 2019-08-05 12:13:00)

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu pn. „Pasymskie zaułki tradycji i kultury ”! W dniach 04-11 sierpnia 2019 r. przestrzeń miejską Pasymia wypełnią działania artystyczne oraz edukacyjne, których wiodącym tematem będą wielokulturowe Mazury i Warmia.

Wielokulturowe Mazury i Warmia, będą w dniach 04 – 11 sierpnia wiodącym tematem działań artystycznych i edukacyjnych w Pasymiu.

Za sprawą Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA – organizatora oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Pasymiu – współorganizatora wydarzenia pn. Pasymskie zaułki tradycji i kultury 2019 – mieszkańcy Pasymia i jego okolic, a także wypoczywający tu wczasowicze, będą mogli uczestniczyć w kilkudniowym cyklu warsztatów, spektakli i koncertów. Miejscem tych zdarzeń będzie przestrzeń miejska Pasymia – jego uliczki i zaułki oraz rynek, a także Miejski Ośrodek Kultury.

Intencją organizatorów jest przybliżenie tradycji i kultur zamieszkujących nasz region – tych mieszkających tu przed wojną, jak też powojennych migrantów. Spotkamy więc w tych dniach na uliczkach Pasymia dźwięki muzyki Mazurów, Rusinów, Żydów, Romów, polskich Kresów Wschodnich. Zobaczymy przygody żydowskiego krawca Pinhasa – w spektaklu teatralnym pt. „Rarytas”, a dzieci będą mogły poznać tajemniczą historię mazurskiej pasieki – w spektaklu pt. „Opowieści starego ula”.

Proponowane warsztaty (dla dorosłych i dzieci) będą doskonałą okazją do nauki tradycyjnych tańców i zabaw oraz budowania prostych instrumentów.
Wisienką na torcie Pasymskich zaułków tradycji i kultury będzie blok koncertowy, w czasie którego, 11 sierpnia wystąpią uznani wykonawcy nurtu etno-folk i jazz.

Warto także zaznaczyć, że na jesień zaplanowana jest dodatkowa, nie mniej ciekawa część tego wydarzenia. Będzie to seminarium pt. "Rozwój kapitału społecznego w oparciu o pamięć lokalną "z wykładami, wystawą i przeglądem filmów związanych z tematyką wielokulturowości i tożsamości.

Organizatorzy ze STiOK ANIMA chcą tymi działaniami zwrócić uwagę, że wielokulturowość Warmii i Mazur stanowi unikatową wartość, a bogactwo tradycji i pamięć pokoleń stanowią mocny fundament dla budowania tożsamości regionu.

Pasymskie zaułki tradycji i kultury realizowane są w ramach projektu pn. „Warmia i Mazury - dom z pamięcią wielu kultur” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „EtnoPolska 2019” oraz współorganizowane z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego i z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w ramach projektu „Pamięci przesiedlonej muzyki na Warmii i Mazurach.
  • NCK EtnoPolska2019
  • Letnie Granie 2018
  • Dziecięcy Zespół Wokalny
  • Pracownia tańca
  • Pracownia Muzyki Folkowej
  • Pracownia Rycerska
  • Pracownia plastyczna
  • Pracownia rzeźby